Aktivity

Súbor ikon do aktivít

Turistika

Kilometre trás s ľahkou i ťažkou obtiažnosťou. Medzi ľahšie patria: Tomašovský výhľad, Blajzloch, kaňon Veľkej Bielej vody, či Zejmarská roklina. Trochu väčšou výzvou môžu byť Veľký sokol, Sokolia dolina, Piecky, Suchá Belá a Kláštorná roklina. 

 

Rokliny sú vlhké, prispôsobte tomu obuv a hlavu :). Odporúčame sledovať počasie. Noste dostatok pitnej vody, tá v horách nie je väčšinou pitná. 

 

V zimných mesiacoch nezabúdajte na čelovky, v roklinách sa stmieva oveľa skôr. Turistické mačky sú taktiež dobrým nápadom, voda v roklinách zamŕza a ľad sa udržiava celú zimu. 

Prielom Hornádu
Cyklistika

Bicyklovanie

Trasy v parku sú vhodné najmä pre horské bicykle, čakajú vás skalnaté chodniky, prudké prevýšenia, z vrcholov nádherné výhľady.

Tip 1: odchod z Vily Tiesňava, prechod Glackou cestou na Stratenskú pílu a cez Lipovec a Kopanec naspäť. 

Tip 2: Kráľová hoľa cez Kopanec a Šumiac.

Tip pre cestné a trekové bicykle: Kopanec a Dedinky.

Tip pre oddychovú cyklistiku: Blajzloch, alebo Betlanovská dolina. 

Beh

Na výber je bohatý výber povrchov: asfalt, poľná a lesná cesta, kamenné chodníky, exponované výstupy, rebríky a stúpačky, strmé výbehy, výšľapy, lezenie i rovné úseky. 

 

Odporúčame: Prielom Hornádu (mimo sezóny, vtedy je vhodné vybrať si menej frekventovanú trasu), hrebeň Prielomu po žltej cez Ihrík na Tomašovský výhľad, Kláštorisko ktorýmkoľvek chodníkom, celá Glacká plošina. 

 

Charakteristické pre park sú strmé prevýšenia na krátkych úsekoch, ktoré na vrchole prechádzajú do dlhých rovinatých úsekov.

Beh
Lezenie

Lezenie

Lezenie má v Raji dlhú tradíciu. Najznámejší z lezeckých stien je Tomašovský výhľad zo stovkou lezeckých trás rôznej obťiažnosti. Lezie sa takisto na Stratenskej píle, čaká vás niekoľko stupňov obtiažnosti doslova na krok od auta. Najbližšia lezecká skalka od Vily Tiesňava je na pravom brehu rieky Hornád, v Hrdle Hornádu za Zelenou lávkou. Cesta k nej trvá od nás pešo niečo vyše 10 minút. V zime sa vytvárajú početné ľadopády, hojne lezené sú v roklinách Suchá Belá, Kyseľ a Veľký sokol.

Kone

Kone sa chovali v Slovenskom raji od nepamäti. Na lúkach pod Lipovcom  i dnes zazriete pasúce sa čriedy koní. Hrabušice majú pomerne bohatú históriu chovu i jazdeckého športu. V obci a v jej blízkosti existuje niekoľko rančov i menších jazdeckých klubov, vďaka ktorým si môžete zajazdiť i vy. Odporúčame Ranč Malý Majer, Ranč U Trapera, alebo Ranč na Ostrej skale.

kone
Splav

Splavovanie

Hlavne v minulosti veľmi populárna vodácka aktivita. K Mýtu v Hrabušiciach prichádzali celé autobusy vodákov, aby zdolávali túto jedinečnú, vyše 11 kilometrovú vodnú cestu. Splavovať sa môže v letnej sezóne v jedno, až dvojmiestnych lodiach, ak to hladina rieky dovolí, regulované je i množstvo lodí, ktoré môžu Prielom absolvovať. Viac informácii na tejto adrese. Nástupné mólo cca 200 metrov od Vily Tiesňava.

Výlety do histórie

Región sa vyznačuje pozoruhodnou históriou. V Slovenskom raji sa nachádza niekoľko stovák dier a jaskýň, niektoré z nich boli osídlené už od praveku. Na Kláštorisku zachované múry kartuziánskeho kláštora zo 14. storočia. Z južného apartmánu pozeráte priamo na Zelenú horu, ktorá skrýva ruiny Marcelovho hradu z 13. storočia. Na neďalekom Čingove pozostatky sídliska z obdobia pred Veľkou Moravou, Myšia hôrka na severe, Klauzy s rekonštuovanou haťou na splav dreva. O okolitých miestach sa rozpráva množstvo legiend a príbehov. Veľmi radi sa o ne podelíme.

Kláštorisko
Zimný prechod Hornádom

Zima v Raji

Zima v Raji je čarovná. Rokliny zmenia svoju podobu a vytvoria ľadovú krásu. Nezabudnuteľným zážitkom je prechod zamrznutým Hornádom: na korčuliach alebo bežkách. Nastupovať sa dá od prístavného móla asi 200 metrov od Vily. Bežkovať sa dá v prípade dobrých snehových podmienok priamo od dverí Vily. Zo zjazdoviek vyskúšajte stredisko Kubašok v Spišskom Bystrom, vzdialené od Vily Tiesňava necelých 15 kilometrov, alebo známejšiu, ale i drahšiu Tatranskú Lomnicu, či Levočskú dolinu, obe vzdialené na polhodinu cesty autom.

Vodné aktivity

Okúpať sa, prípadne začlnkovať si môžete v lete vo vodnej nádrži Dedinky – Palcmanská Maša na južnej strane Raja. Romantický Blajzloch je vzdialený od Vily len 10 minút autom. Trochu ťažšie prístupná, avšak rovnako malebná je hať Klauzy v strede Slovenského raja. Tieto dve nádrže napájajú horské potoky, čomu zodpovedá i teplota vody. Ak sa chcete vyčľapkať v termálnych vodách, skúste neďaleký Vrbov, prírodné jazierko v Gánovciach. Bio kúpalisko nájdete v Levočskej doline. V Poprade sa nachádza známe Aquacity.

Priehrada Dedinky