Aktivity

Súbor ikon do aktivít

Turistika

Kilometre trás s ľahkou i ťažkou obtiažnosťou. Medzi ľahšie patria: Tomašovský výhľad, Blajzloch, kaňon Veľkej Bielej vody, či Zejmarská roklina. Trochu väčšou výzvou môžu byť Veľký sokol, Sokolia dolina, Piecky, Suchá Belá a Kláštorná roklina. 

 

Rokliny sú vlhké, prispôsobte tomu obuv a hlavu :). Noste dostatok pitnej vody, tá v horách nie je väčšinou pitná. 

Prielom Hornádu
Cyklistika

Bicyklovanie

Trasy v parku sú vhodné najmä pre horské bicykle, čakajú vás skalnaté chodniky, prudké prevýšenia, z vrcholov nádherné výhľady.

Tip 1: odchod z Vily Tiesňava, prechod Glackou cestou na Stratenskú pílu a cez Lipovec a Kopanec naspäť. 

Tip 2: Kráľová hoľa cez Kopanec a Šumiac.

Tip pre cestné a trekové bicykle: Kopanec a Dedinky.

Tip pre oddychovú cyklistiku: Blajzloch, alebo Betlanovská dolina. 

Beh

Na výber je bohatý výber povrchov: asfalt, poľná a lesná cesta, kamenné chodníky, exponované výstupy, rebríky a stúpačky, strmé výbehy, výšľapy, lezenie i rovné úseky. 

 

Odporúčame: Prielom Hornádu (mimo sezóny, kedy je trasa frekventovaá), hrebeň Prielomu po žltej cez Ihrík na Tomašovský výhľad, Kláštorisko ktorýmkoľvek chodníkom, celá Glacká plošina. 

Beh
Lezenie

Lezenie

Lezenie má v Raji dlhú tradíciu. Najznámejší z lezeckých stien je Tomašovský výhľad zo stovkou lezeckých trás rôznej obťiažnosti. Lezie sa takisto na Stratenskej píle. Najbližšia lezecká skalka od Vily Tiesňava je na pravom brehu rieky Hornád, v Hrdle Hornádu za Zelenou lávkou. Cesta k nej trvá od nás pešo niečo vyše 10 minút. V zime sa vytvárajú početné ľadopády, hojne lezené sú v roklinách Suchá Belá, Kyseľ a Veľký sokol.

Kone

Kone sa chovali v Slovenskom raji od nepamäti. Na lúkach pod Lipovcom  i dnes zazriete pasúce sa čriedy koní. Hrabušice majú pomerne bohatú históriu chovu i jazdeckého športu. V obci a v jej blízkosti existuje niekoľko rančov i menších jazdeckých klubov, vďaka ktorým si môžete zajazdiť i vy. Odporúčame Ranč Malý Majer, Ranč U Trapera, alebo Ranč na Ostrej skale.

kone
Splav

Splavovanie

Hlavne v minulosti veľmi populárna vodácka aktivita. K Mýtu v Hrabušiciach prichádzali húfy vodákov, aby zdolávali túto vyše 11 km vodnú cestu. Splavovať sa môže v letnej sezóne v jedno, až dvojmiestnych lodiach, ak to hladina rieky dovolí, regulované je i množstvo lodí, ktoré môžu Prielom absolvovať. Viac informácii na tejto adrese. Nástupné mólo cca 200 metrov od Vily Tiesňava.

Výlety do histórie

Región sa vyznačuje pozoruhodnou históriou. V Slovenskom raji sa nachádzajú stovky dier a jaskýň, niektoré z nich boli osídlené od praveku. Na Kláštorisku zachované múry kartuziánskeho kláštora zo 14. storočia. Z južného apartmánu pozeráte priamo na Zelenú horu, ktorá skrýva ruiny Marcelovho hradu z 13. storočia. Na neďalekom Čingove pozostatky sídliska z obdobia pred Veľkou Moravou, Myšia hôrka na severe. O okolitých miestach sa rozpráva množstvo legiend a príbehov. Veľmi radi sa o ne podelíme.

Kláštorisko
Zimný prechod Hornádom

Zima v Raji

Zima v Raji je čarovná. Rokliny zmenia svoju podobu a vytvoria ľadovú krásu. Nezabudnuteľným zážitkom je prechod zamrznutým Hornádom: na korčuliach alebo bežkách. Nastupovať sa dá od prístavného móla asi 200 metrov od Vily. Bežkovať sa dá v prípade dobrých snehových podmienok priamo od dverí Vily. Zo zjazdoviek vyskúšajte stredisko Kubašok v Spišskom Bystrom, vzdialené od Vily Tiesňava necelých 15 kilometrov, alebo známejšiu, ale i drahšiu Tatranskú Lomnicu, či Levočskú dolinu, obe vzdialené na polhodinu cesty autom.